گرانول لوله های آبرسانی درشبکه های فاضلابی و کاروگیت

لوله کاروگیت، نوعی لوله پلاستیکی با سطح خارجی حلقوی یا موجدار است که از مواد پلیمری ساخته می شود. برای تولید انواع لوله کاروگیت در اندازه های متنوع، موادی نظیر رشته های مقاوم فولاد و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) به کار می روند. لوله کاروگیت که علاوه بر مواد پلیمری از رشته های فولادی ساخته می شود، لوله اسپیرال نام دارد که یکی از با ارزش ترین لوله های صنعتی به شمار می روند. لوله کاروگیت به گونه ای طراحی شده که آن را برای مصارف متنوع مناسب نموده است.

موارد کاربرد انواع لوله کاروگیت بر حسب قطر و اندازه آن تعیین می شود. برخی از لوله های دوجداره کاروگیت برای انتقال آب و فاضلاب، برخی دیگر برای سیستم های آبرسانی و زهکشی کشاورزی و بعضی از آن ها برای نصب در کارخانه های تولید مواد شیمیایی و صنایع وابسته به آن مورد استفاده قرار می گیرند. خصوصیات منحصر به فرد انواع لوله کاروگیت فاضلابی نظیر انعطاف پذیری، دوام و طول عمر و مقاومت بالا، موجب محبوبیت این لوله ها در میان صنایع شده اند.

از دیدگاه کاربردی، لوله کاروگیت که برای انتقال حجم کمی از آب، فاضلاب یا سیال دیگر استفاده می شود، قطر کمتری دارد و به همین ترتیب، لوله کاروگیت با قطر بزرگ تر برای تأسیسات آبرسانی عظیم کاربرد دارد. با توجه به این جمله، تأسیسات فاضلاب خانگی از لوله کاروگیت دوجداره با قطر متوسط تشکیل شده است و سیستم های رواناب های شهری و جاده ای از لوله های قطور ساخته می شوند.

مزیت های نصب لوله کاروگیت در تأسیسات زیر زمینی
شبکه های لوله کشی انتقال آب و فاضلاب که در زیر زمین نصب می شوند باید به قدری مقاوم باشند که به راحتی بتوانند فشار لایه های فوقانی و جانبی خاک را تحمل کنند. لوله کاروگیت دقیقاً دارای همین خصوصیت ویژه است. ساختار حلقوی این لوله ها میزان تنش ها و استرس های وارد شده به دیواره را کاهش می دهد و موجب افزایش پایداری لوله در شبکه لوله کشی می شود.

نصب لوله کاروگیت فاضلابی هزینه های نصب و راه اندازی را در روش دفنی کاهش می دهند. این لوله ها از دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند، به طوری که می توانند تا حدود 100 سال نیز بدون تغییر در خط لوله باقی بمانند.

استفاده از لوله های کاروگیت با قطر مختلف در لوله های زیر زمینی به جای لوله های قدیمی که از فولاد یا بتن ساخته شده اند، می تواند مزیت های زیادی را در پی داشته باشد. انواع لوله کاروگیت فاضلابی در برابر تغییرات شدید PH محیط، یون های فلزی محلول در محیط خاک، نمک های معدنی و … مقاومت بالایی دارند و هرگز دچار خوردگی یا زنگ زدگی نمی شوند. اگر این لوله ها به عنوان خطوط فاضلاب در زمین نصب شوند، می توان مطمئن بود که فاضلاب از محل اتصالات به بیرون نشت پیدا نمی کند و دیواره لوله ترک نمی خورد. این لوله ها در برابر سرما و گرمای شدید نیز مقاومت خوبی دارند.

یکی دیگر از مزیت های نصب لوله کاروگیت به صورت تأسیسات دفنی، هدایت و جمع آوری رواناب های سطحی یا آب های اضافی ناشی از آبیاری کشاورزی می باشد. حجم زیادی از آب های غیر قابل شرب در بخش های مختلف می توانند در مسیر این لوله ها جریان پیدا کنند و به محل مناسب انتقال داده شوند.

 

لوله کاروگیت، گزینه مناسب برای نصب در شبکه های آبرسانی کشاورزی
استفاده از لوله کاروگیت به منظور آبرسانی به محصولات کشاورزی و آبیاری اراضی از نظر کاربردی فواید زیادی دارد. صرفه جویی در مصرف آب و پایداری در برابر اشعه خورشید، عدم رسوب گرفتگی در دیواره لوله و هزینه پایین، مهم ترین مزیت های هستند که در مورد این لوله ها مطرح می باشند.

علاوه بر آن، وجود یک سیستم تخلیه زیرزمینی متشکل از لوله کاروگیت که بتواند آب های اضافی را از قسمت های مختلف زمین تخلیه کند، باعث می شود رشد گیاهان بهبود یابد و اکسیژن کافی به گیاه برسد. نوعی از این لوله ها دارای دریچه هایی برای کنترل خروج آب هستند که برای آبیاری با حجم مشخص مناسب می باشند. همچنین جمع آوری آب هایی که ناشی از سموم و آفت کش ها هستند و انتقال آن ها به لوله های دفع فاضلاب، با استفاده از انواع لوله کاروگیت فاضلابی بهتر انجام خواهد شد.

لوله کاروگیت، بهترین لوله های صنعتی برای انتقال سیالات در حجم بالا
لوله های کاروگیت علاوه بر اینکه برای انتقال آب و فاضلاب در مکان های مختلف به کار می رود، برای نصب در تأسیسات لوله کشی فاضلاب های صنعتی حاوی مواد اسیدی، انتقال مواد شیمیایی، نفت خام، گازها و سیالات دیگر نیز استفاده می شود. ویژگی های اصلی این لوله ها از جمله انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر شرایط محیطی، دوام و طول عمر بالا، و هزینه های نصب و راه اندازی بسیار کم موجب شده است استقبال از این لوله ها هر روز بیش از پیش افزایش پیدا کند. این لوله ها وزن سبکی دارند و می توان آن را در خاک های متنوع نصب نمود. فشار عملیاتی، قطر و ابعاد لوله کاروگیت فاضلابی مهم ترین عواملی هستند که در نصب این لوله ها برای انتقال سیالات باید به آن ها توجه نمود.

قیمت لوله کاروگیت
انواع لوله کاروگیت، لوله هایی هستند که از مواد پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته می شوند. مواد اولیه HDPE، پلیمرهایی هستند که در پالایشگاه و تحت فرآیند پلیمریزاسیون در حضور کاتالیزور تولید می شوند، بنابراین بدیهی است که قیمت مواد اولیه پلی اتیلن بر روی قیمت لوله کاروگیت تأثیر خواهد داشت. بیش از 60 سال از زمانی که لوله های پلی اتیلن در شبکه های لوله کشی آب و فاضلاب به کار رفتند می گذرد و اکنون شاهد آن هستیم که مهندسان و طراحان ساختمانی، لوله کاروگیت فاضلابی را به سایر لوله های قدیمی ترجیح می دهند.

یکی از عواملی که به طور مستقیم بر روی قیمت لوله کاروگیت اثر می گذارد، قطر داخلی لوله است. ابعاد و اندازه لوله های کاروگیت نه تنها تعیین کننده قیمت نهایی آن ها هستند بلکه نوع کاربری را نیز مشخص می کنند. به طور کلی لوله کاروگیت در ابعاد 110 تا 3500 میلیمتر تولید می شوند و بر همین اساس قیمت متفاوتی خواهند داشت. با افزایش قطر لوله، وزن آن بیشتر می شود و از آن جایی که قیمت لوله کاروگیت فاضلابی بر اساس وزن هر کیلوگرم لوله در واحد یک متر محاسبه می شود، قیمت نهایی این لوله ها نیز افزایش می یابد.

تجهیزات کارخانه ها در به کارگیری مواد اولیه مرغوب و قیمت بازار جهانی مواد پلی اتیلن، عوامل دیگری هستند که قیمت روز لوله کاروگیت را تعیین می کنند. البته لازم به ذکر است که با توجه به اینکه مواد اولیه ساخت لوله دوجداره پلی اتیلن از مشتقات نفت خام است، طبیعتاً نوسانات قیمت نفت می تواند عامل مهمی در تغییرات قیمت لوله کاروگیت باشد.

مهندسانی که انواع لوله کاروگیت دوجداره پلی اتیلن را برای پروژه های خود انتخاب می کنند باید توجه داشته باشند که قیمت لوله کاروگیت فاضلابی با توجه به وسعت پروژه لوله کشی تعیین می شود. چنانچه نیاز به نصب این لوله ها در مسافت های طولانی باشد، تعداد لوله کاروگیت بیشتری باید خریداری شود و به این ترتیب، قیمت نهایی خرید لوله بالاتر خواهد بود.

به طور کلی، قیمت لوله کاروگیت نسبت به سایر لوله ها کمتر است اما لوله کاروگیت با فشار عملیاتی مختلف دارای قیمت متفاوتی است. این خصوصیت تحت عنوان فشار اسمی لوله دوجداره در جدول های استاندارد وجود دارد. در جدول های استاندارد، فشار اسمی، قطر لوله و وزن آن در واحد کیلوگرم درج شده اند. برای محاسبه قیمت لوله کاروگیت فاضلابی باید به این جدول ها مراجعه کرد و با در نظر گرفتن قیمت جهانی مواد اولیه، هزینه نهایی را به دست آورد.